O Drašnice

Drašnice

Drašnice jest miejscem z 330 mieszkańców i jest idealne do wypoczynku w otoczeniu starszej osady rybackiej około portu i nowszej w kierunku Igrane. W pobliżu długiej plaży znajduje się źródło wody 'Izbitac’. Drasnice po raz pierwszy wspomniany zostały w roku 1477. jako 'Dračnica’.

W Drasnicach istnieje kilka starszych kościołów. Kościół Św. Stipana na Koledniku, kościół Św. Jurja z XV wieku przy morzu z licznymi pomnikami kamiennymi. Kościół Św. Roka u źródła 'Izbitac’ przy morzu został zbudowany w roku 1914. Na wschód od starej osady znajduje się kościół Św. Katy, a ponad kościół Św. Nikoly z XVIII wieku. W centrum starej górniej osady w roku 1891. zostal zbudowany kościół Św. Jurja, który został dość uszkodzony w trzęsieniu ziemi w roku 1962.

Pomnik bojownikom poległym w Drugiej wojnie światowej znajduje się w centrum miasta, a obok niego w roku 1981. odsłonięto mozaikę malarza Joke Knezevića, która jest poświęcona żonom Biokova i ich walce podczas Drugiej wojny światowej.

Makarska

Największe miasto Riwiery Makarskiej mające więcej niż 13 tysięcy mieszkańców, a od jego imienia zostało nazwane całe pobrzeże Makarskie od Graca do Brela, jak i cała riwiera. Makarska jest zdobywcą wielu nagród za uporządkowanie miasta i środowiska, za jakość i rozmaitość usług hotelarskich i turystycznych. Makarska to miasto, które żyje z turystyki i za turystykę, miasto młodości, sportu i zabawy . Lato Kulturalne to program rozmaitych imprez, koncertów, wystaw oraz atrakcyjnych Rybackich nocy, które przyciągną najwięcej turystów, jak i tzw. Noc Kalelargi oraz letni Karnawał.

W Makarski można znaleźć liczne hotele, konoby, piwiarni, pizzerii, kawiarni, lodziarni i wszystko inne, co jest potrzebne do spokojnego i beztroskiego wypoczynku na słonecznym wybrzeżu Śródziemnomorza. Turystyka w Makarski zaczęła się rozwijać dawno temu, już przed budową hotelu 'Osejava’ w roku 1914. W roku 1923 zostało założono Towarzystwo upiększania miasta przystosowując się wymogom gości zagranicznych i krajowych.

Split

Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji i największym ośrodkiem miejskim w regionie Dalmacji z populacją 180 000 mieszkańców. Historia Splitu sięga już XVII wieku, poczynając od czasów rzymskiego cesarza Dioklecjana, który postanowił spędzić resztę swojego życia w pałacu na półwyspie, w pobliżu wielkiego rzymskiego miasta Salona.

Pałac powoli przekształcił się w miasto, które do dziś kusi swoją bogatą tradycją, wspaniałą historią i pięknem dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego. Pałac Dioklecjana i całe historyczne centrum Splitu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 roku, nie tylko przez niezwykłe zachowanie pałacu, ale także dlatego, że Pałac nadal żyje pełnią życia. Wszystkie warstwy historyczne od starożytnego Rzymu, przed średniowiecze, do czasów współczesnych są nadal widoczne i żywe!

Takie rozwarstwienie znajduje odzwierciedlenie w życiu codziennym Splitu – mieszkańcy siedzą w tych samych kawiarniach, restauracjach, sklepach, co turyści, dając im wrażenie, że przebywając w Splicie, stają się częścią tego miasta i jego rytmu.